Hizmetlerimiz

Loyalty Uygulamaları

Loyalty uygulamaları bütün sektörlere uyarlanabilir. FMCG sektöründe çok uluslu firmalar yaygın olarak kullanmaktadırlar. Boya firmaları bayileri ya da son kullanıcı için programı kullanmaktadır. İlaçtan akaryakıta, havacılıktan otobüs taşımacılığına kadar her sektörde uygulama örnekleri mevcuttur.

Loyalty uygulamaları özellikle KOBİ’ler için çok büyük bir fırsatı bünyesinde bulunduruyor. Çok uluslu firmalar B2B ve B2C işleri için çalışan sadakat programları veya müşteri sadakat programları uygulayarak rakipleri arasında farklılaşmayı sağlayabiliyorlar. Bu fırsat KOBİ’ler için de mümkün.

Sayısız seçeneğin olduğu pazar ortamında ürünlerin ya da hizmetlerin farklılaşması gittikçe zorlaşıyor. Küçük ve orta ölçekli firmaların olduğu kısımdaysa rekabet çok daha çetin. Bütçelerin kısıtlı olması da pazarlama çalışmaları için “tutumlu” bir yaklaşıma teşvik ediyor. Aldığı hizmetten memnun olan bir müşterinin çevresindekilere bahsetmesi ve onları da teşvik etmesi KOBİ’lerin büyümesinde önemli bir etkiye sahip. Sadakat programları da müşteriyi memnun ederek çevrelerine tavsiye etmeleri için kurgulanmış bir sistem. Bazen küçük bir hediye, bazen ise fazladan ürün vermek müşterinin memnuniyetini sağlayabiliyor.

Sadakat programlarında firmanın büyüklüğü ya da sektörü önemli olmaksızın, attıkları adımların ne kadar bilinçli ve planlı olduğu başarılarını belirliyor.

Sadık müşterilerin oranını sadece % 5 artırmak, kârı% 25 ila% 95 oranında artırıyor.

Sadakat Programı İçin Plan Yapmak

Her işin ve her işletmenin dinamikleri birbirinden farklıdır. Nasıl ki her işletme için aynı pazarlama planını birebir alıp uygulamak mümkün değilse, aynı sadakat programını birebir kopyalamak da istenilen sonuca ulaşmayı sağlamaz.

Sadakat programının tecrübeli bir ekiple, baştan sona bütün detayları düşünülerek planlanması gerekiyor. Sadakat programı için plan yapmak, bir bina inşa etmeye benziyor. Hedef kitlenin, programdan beklentilerin net olarak ortaya konması önemli. Satış kanalının tespit edilmesi, promosyon yüzdelerinin belirlenmesi, başlangıç ve bitiş tarihlerinin netleştirilmesi ve şirket dinamiklerinin detaylı olarak belirlenmesi gerekiyor. Bu aşamada profesyonel bir firmadan destek almak planın oluşturulması ve başarılı bir şekilde uygulanması için önemlidir. Daha önce bu işi yapmış, örnek sadakat programı uygulamalarına hakim ve teknolojik ve insan altyapısı sağlam bir firma seçmek yatırımların geri dönüşü için en sağlam yoldur.

Ayrıca sistemin işleyişinin takip edilmesi ve raporlamaların yapılması da sistemin başarısındaki anahtar noktalar arasında.

İnternet kullanıcılarının % 58,7’si, ödül ve sadakat puanı kazanmanın alışveriş deneyiminin en değerli yönlerinden biri olduğuna inanmaktadır.

Sadakat Programlarının Diğer Avantajları

Ürün fiyatı üzerinden yapılan indirimler marka imajına zarar veriyor ve markanın algılanan değerini aşağıya indirmiş oluyor. Ürünün indirimsiz fiyatı müşterinin gözüne malın değerinden daha fazla geliyor ve indirimsiz dönemde ürünü almaktan kaçınmaktadır. Sadakat konusunda da kalıcı bir değer oluşturmuyor, aksine müşterileri daha fazla fiyat duyarlı hale getiriyor. Ayrıca indirim promosyonunun görünürlüğü ve akılda kalıcılığı da düşük oluyor. En iyi sadakat programları müşterinin gözündeki marka imajını doğru şekilde oluşturmaktır. Bununla birlikte markayı pazarlama amaçları doğrultusunda konumlandırmayı sağlar.

Sadakat pazarlaması müşterileri ağızdan ağıza pazarlamaya (worth of mouth – WOM) teşvik etmek için biçilmiş sistemdir. Müşterinizin bir iş arkadaşıyla buluştuğunu hayal edin, cebindeki telefonu firmanızın yönettiği bir sadakat programından almış. Bu uygulamayı iş arkadaşına da anlatıyor ve onu da sizinle çalışmak için teşvik ediyor. Jeff Bezos’un da söylediği gibi, ağızdan ağıza pazarlamanın etkisi hiçbir işletme için küçümsenemez.

Günümüz şirketlerinin en önemli sorunlarından birisi çalışan devir oranlarının yüksek olması. Z kuşağının iş hayatına girmeye başlamasıyla birlikte bu oranın daha da yükseleceği tahmin ediliyor. İşverenler yetişmiş çalışanlarını ellerinde tutmak için yeni yöntemler bulmaya çalışır. Kendileriyle çalışmaya devam etmeleri için yeni nedenler vermeleri gerekiyor. Ayrıca maaş zammı her durumda tercih edilen bir personel ödüllendirme yöntemi değil. Bu durumda da personel sadakat uygulamalarının devreye sokulması gerekir. Böylece personelin farklı uygulamalarla teşvik ve motive edilmesi sağlanır.

Partnerin sadakati de çalışanların sadakati kadar önemli. İş birliğinin bozulması firmayı zor durumda bırakabilir ve hatta sonu olabilir. Bu yüzden paydaşlarıyla olan insani ilişkileri sağlam tutmak gerekiyor. Sadakat uygulamaları her seviyeden partnerle ilişkilerin güçlendirilmesi için bir fırsat sunar.

“İnsanlar nezaketi ve cömertliği hatırlarlar ve karşılığını size sadakatle geri öderler.”

Sloane Barbour

loyalty uygulamaları
loyalty uygulamasının önemi
loyalty uygulamaları
sadakat-loyalty-uygulamaları
Loyalty road sign, arrow on blue sky background. One way blank road sign with copy space. Arrow on a pole pointing in one direction.

  Kurumsal E-Market, satış arttırıcı, tanıtıcı promosyon, sadakat programları, bundle promosyonları, ürün tedariği ve projelerinde kurumsal olarak 15 yıllık deneyimini kullanıp siz değerli müşterilerinin hizmetine sunarak iş odaklı, çözüm üreten, yenilikçi ve başarı odaklı bir iştiraktir.

  Daima marka bilinirliğinizi en üst seviyede tutmak ve müşteri portföyünüzü arttırarak devam ettirmek için sadakat programları üretiyoruz.

  ADRES

  Akçaburgaz Mah. 3088 Sk. No:18 Esenyurt/İstanbul

  TEL

  0212 438 05 57

  EMAIL

  info@kurumsalemarket.com

  Open chat
  Merhaba nasıl yardımcı olabilirim?

  Webdesign-Agentur

  Seo Danışmanlığı